Forum Anasayfa Forum Anasayfa > Mikro Ürünleri ile ilgili Forumlar > v14.xx programları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS Besemesi - Banka ekstresi
  SSS SSS  Forum Araması   Etkinlikler   Foruma Kayıt Olun Foruma Kayıt Olun  Giriş Giriş

Banka ekstresi

 Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
Mesaj
  Başlık Arama Başlık Arama  Konu Ayarları Konu Ayarları
lion59 Sürükle bırak
Groupie
Groupie
Avatar

Kayıt tarihi: 12 Nisan 2008
Konum: tekirdağ
Durum: Çevrimdışı
Puan: 53
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı lion59 Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Başlık: Banka ekstresi
    Gönderildi: 30 Mayıs 2011 saat 11:25
Elektronik hesap özetinden muhasebe fişi oluşturulması
Tarih  :  20.05.2011 16:04:42
Ürün Grubu  :  Series 9000
Modül  :  Genel muhasebe (V14)
 
 
 
bu iş ticari kısma olmuyormu?
 
birlikten kuvvet doğar
Başa dön
leeryanamylee1 Sürükle bırak
Senior Member
Senior Member


Kayıt tarihi: 25 Mart 2010
Durum: Çevrimdışı
Puan: 559
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı leeryanamylee1 Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 30 Mayıs 2011 saat 11:48
yanlış hatırlamıyorsam yok
Başa dön
Cenk Bilgisayar Sürükle bırak
Senior Member
Senior Member
Avatar

Kayıt tarihi: 13 Mayıs 2011
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı
Puan: 1628
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Cenk Bilgisayar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 30 Mayıs 2011 saat 11:51

30.05.2011 10:19:44

Elektronik hesap özetinden muhasebe fişi oluşturulması

İnternet bankacılığından oluşturulmuş Excel veya Text dosyalardan elektronik hesap özeti üretilebilmektedir. Üretilen elektronik hesap özetlerinden muhasebe fişi oluşturulabilmektedir. Muhasebe fişi oluşturabilmek için aşağıdaki işlemleri yapınız.

Banka işlem kodları tanımları (089965) menüsü açınız, banka muhasebe hesap kodu olarak muhasebe hesap planında hesap özeti aktarılacak bankanın hesap kodunu seçiniz.

İşlem kodu alanında, banka hesap ekstresinde işlem kodu alanını varsa veya satırı diğer işlem satırlarından ayırabilecek bir alan varsa, tanımlayınız. İşlem kodu alanı veya işleminin özelliğini anlayabilecek bir alan yoksa karşı hesap kodu dosyanın içinde kullanıcı tarafından eklenebilir. İşlem kodu tanımlamazsanız aktarım ekranında her işlem satırı için hesap kodu seçiniz.

İşlem açıklaması alanında işlemin tanımını yazınız. Bu alana girilecek açıklama muhasebe fişine aktarılacaktır.

Karşı hesap kodu alanına; işlem kodu belirlenmişse, muhasebe fişinde banka hesabının karşısında yer alacak hesabı yazınız. İşlem kodu dosya içinde yoksa, aktarım sırasında hesap kullanıcı tarafından tanımlanmalıdır.

Aktarılacak dosya bir günlük banka hareketinden ibaretse, Standart muhasebe fişi (081000)'ne giriniz.

Alt+H Banka hesap özeti aktar butonu kullanınız.

Aktarılacak dosya bir günden daha fazla zaman dilimini içeriyorsa,

Banka hesap özetinden fiş oluşturma (081015) menüsünü kullanınız.

Banka kodu alanında, aktarılacak bankanın muhasebe hesap kodu seçiniz.

Dosya formatı alanında Excel veya Text dosya seçimini yapınız.

Dosya adı alanında fare ile ? butonuna basınız veya dosya yolunu yazınız ve aktarılacak dosyayı seçiniz.

İlk hareket tarihi alanında dosya içinde aktarılması istenilen ilk hareket tarihi belirtiniz.

Son hareket tarihi alanında dosya içinde aktarılması istenilen son hareket tarihini belirtiniz.

Dosyadan okunacak banka hareketlerini muhasebe fişine hangi periyotta aktarılacağını "Banka hareketlerini" parametresinde seçiniz.

Banka hareketlerini "Aylık X günlük periyodlarda kaydet" ve "Gün periyodu 10" olarak seçilirse, (Varsayılan değer) dosya içindeki hareketler ayın 10, 20, 30’una V.U.K.’a uygun olarak kaydedilecektir.

Banka hareketlerini, "Hareketlerin ait olduğu tarihlere kaydet" seçilirse, dosya içindeki hareketler satırlardaki işlem tarihlerine kaydedilecektir.

Banka hareketlerini "Aşağıda vereceğim tarihe kaydet" seçilirse, oluşacak evrak tarihi alanında seçilen tarihe hareketler kaydedilecektir. (Standart muhasebe fişi (081000) / Alt+H Banka hesap özeti aktar butonu bu seçenekteki şekilde kullanılmaktadır.)

Excel'den oluşan dosyadan hareketler alınacaksa, Excel import parametreleri menüsünde gerekli adreslemeyi yapınız.

Txt yapıda oluşan dosyadan hareketler alınacaksa, Text import parametreleri menüsünde gerekli adreslemeyi yapınız.

Excel import parametreleri; excel sayfası adı (Boş => İlk sayfa) alanında Excel dosyadaki aktarılacak çalışma sayfasının adını tanımlayınız. Eğer Excel dosyasının ilk sayfası aktarılacaksa, bu alanı boş geçiniz.

Bilgilerin başlangıç satırı alanına, işlemlerin başladığı satırı yazınız. Başlık veya bilgi satırları aktarılamayacağı için, bu alan doğru tanımlayınız.

Varsa işlem kodu kolonuna, işlem kodu veya işlem kodu görevini görecek kolonun dosyadaki kolonun adresini yazınız. (C gibi)

Tarih kolonu alanına, dosyadaki işlem tarihi bilgisinin bulunduğu kolon bilgisini yazınız.

Açıklama kolonuna, dosyada muhasebe fişine aktarılacak açıklamanın kolonunu yazınız.

Tutar kolonu alanında, dosyadaki işlem tutarının kolonunu tanımlayınız.

Varsa tutar tip kolonu (B/A, +, - vs.)’na dosyada satırın borç işlem mi alacak işlem mi olduğunu belirten -, + veya B/A v.b. bir kolon varsa tanımlayınız.

Tutar kolonuna alternatif olarak dosyada "Varsa Borç tutar" kolonu ile "Varsa Alacak tutar" kolonu ayrı ayrı yer alıyorsa bu kolonların adresini tanımlayınız.

Text import parametreleri; aktarılacak dosya CSV v.b. yapıda yani içinde ayraç kullanılmışsa, "Ayraç kullanılacak mı?" alanını "Evet" seçiniz ve ayraç alanında ayraç'ın hangi karakter olduğunu tanımlayınız. Ayraçlı dosya ise Excel dosya'dan aktarımda olduğu şekilde sadece (1 v.b.) alan sıralarının tanımlayınız.

Ayraçlı dosya örneği aşağıdadır.

31122011;EFT;1000 Ayraçlı yapıda; tarih sırası=1, işlem sırası=2, tutar sırası=3 şeklinde yukarıdaki örnekte kullanılmıştır.

Eğer ayraç kullanılmayacaksa, başlangıç geçen alanlara alanların dosyadaki başlangıç karakterinin bulunduğu adres (5. karakterden başlar) ve bilginin uzunluğu (8 karakter uzunluğundadır) şeklinde giriniz.

Ayraçsız dosya örneği aşağıdadır.

31122011 EFT 1000

Ayraçsız yapıda tarih başlangıç karakteri=1, uzunluk karakteri=8, işlem başlangıç karakteri=10 uzunluk karakteri=5, tutar başlangıç karakteri=15, uzunluk karakteri=10 şeklinde yukardaki örnekte kullanılmıştır.

Gerek excel gerekse text dosya tanıtımından sonra F2 tuşuna basınınız. Parametreler ekranında bir sonraki aşamaya geçebilmek içinde F2 tuşuna basınız. Karşınıza Banka hesap özeti düzenleme ekranı gelecektir. Bu ekranda; hareket tarihi, kayıt edileceği tarih, bankadan gelen açıklama, borç, alacak alanları dolu gelecektir. İşlem kodu alanı dosyada varsa dolu gelecektir. Karşı hesap kodu ve işlem kodu açıklaması alanları tanımlamalarının dosyadaki değerleri karşılayabiliyorsa dolu gelecektir. Bu ekran düzenleme içindir. Karşı hesap kodu ve işlem açıklamaları bu ekranda düzenlenebilir. Sakla butonuna basılarak bir sonraki aşamaya geçiniz.

Hesap birleştirme parametreleri ekranında; banka hesabının karşısında yer alacak hesaplar için, karşı hesap birleştirme alanında, Birleştirilmesin (Detaylı) seçeneğinde tüm karşı hesaplar aynı muhasebe fiş satırı oluşturacaktır. Aynı hesapları birleştir seçeneğinde hesap hem borç hem alacak satırları oluştursa bile konsolide edilecektir. Aynı hesapları ve borç/alacakları birleştir seçildiğinde aynı hesabın borç satırları ve alacak satırları ayrı konsolide edilecektir.

Banka hesabı alanında; detaylı seçildiğinde her banka hesap satırı ayrı muhasebe fiş satırı oluşturacaktır. Tek satır seçildiğinde tek banka muhasebe fiş satırı oluşturacaktır. Borçlar ve alacaklar olmak üzere 2 satır seçildiğinde; borç işlemler için tek, alacak işlemler için tek olmak üzere en fazla 2 satır banka hesabının muhasebe fiş satırı oluşacaktır.

"Karşı hesapların birleştirilmesi sonrası oluşan kayıtları göster (Varsayılan)" seçildiğinde, eğer birleştirilen satırlar varsa, oluşacak kayıt görüntülenecektir. Birleştirme varsa gelen ekranda sakla butonu ile kaydediniz. Birleştirme yoksa, yeni bir banka hesap özeti düzenleme ekranı gelmeden fiş kaydı gerçekleşecektir.

Güncellemenin devamı
Tavsiye Edilen İşlemleri Uygulamadan Önce Yedek Almayı İhmal Etmeyiniz.

Cenk Bilgisayar - Tolga ÇİNKA
Başa dön
lion59 Sürükle bırak
Groupie
Groupie
Avatar

Kayıt tarihi: 12 Nisan 2008
Konum: tekirdağ
Durum: Çevrimdışı
Puan: 53
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı lion59 Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 30 Mayıs 2011 saat 11:56
ticari çözümleri düşünsek daha iyi değilmi.
"basit çözümler"
birlikten kuvvet doğar
Başa dön
Cenk Bilgisayar Sürükle bırak
Senior Member
Senior Member
Avatar

Kayıt tarihi: 13 Mayıs 2011
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı
Puan: 1628
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Cenk Bilgisayar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 30 Mayıs 2011 saat 12:00
Bu bugün mikrodan gelen güncelleştirme haberi işinize yarar diye gönderdim.
Tavsiye Edilen İşlemleri Uygulamadan Önce Yedek Almayı İhmal Etmeyiniz.

Cenk Bilgisayar - Tolga ÇİNKA
Başa dön
lion59 Sürükle bırak
Groupie
Groupie
Avatar

Kayıt tarihi: 12 Nisan 2008
Konum: tekirdağ
Durum: Çevrimdışı
Puan: 53
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı lion59 Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 30 Mayıs 2011 saat 12:27
zaten onu gördüm de sordum.
Muhasefe fişi üzerinden bahsediyor.
Onun yerine dekont kullansa ticari olacak.
ama o da 2-3 sene sonra olur.
çile çekmeden rahatı göremeyiz.
Veya SQL yazmasını öğreneceğiz. ondan sonra düzelecek.
paketler hep eksik, veya kullanıma kapalı, üst versiyonlara hizmet.
muhasebeciler uğraşsın dursun.
biraz değişiklik yapıp makyajlanıyor hemen adı  versiyon  oluyor.
her güncellemede bazı yerler düzeliyor, bazı yerler kayboluyor.
 Birdahakine bakıyorsun o da düzelmiş.
 
birlikten kuvvet doğar
Başa dön
lion59 Sürükle bırak
Groupie
Groupie
Avatar

Kayıt tarihi: 12 Nisan 2008
Konum: tekirdağ
Durum: Çevrimdışı
Puan: 53
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı lion59 Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 30 Mayıs 2011 saat 12:31
Zaten muhasebe fişi kullanan L**a' ya geçiyor. güncelleme derdi yok, zaten adam başka birşey istemiyor.(senede bir belki güncelleme yapıyor.  Bizim gibi birşeyler yapmak isteyenler kalıyor buralarda.
birlikten kuvvet doğar
Başa dön
Cenk Bilgisayar Sürükle bırak
Senior Member
Senior Member
Avatar

Kayıt tarihi: 13 Mayıs 2011
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı
Puan: 1628
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Cenk Bilgisayar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 30 Mayıs 2011 saat 17:52

zaten ticari bölümde dosyadan bilgi okuyabiliyorsun. Excel dosyasını hazırladıktan sonra okunacak dosyaları ona göre hazılayıp ticari modülden de entegrasyonu açarsanız olur. Giden ve gelen havalede CTRL+N ile dosya okuyabilirsiniz.

Tavsiye Edilen İşlemleri Uygulamadan Önce Yedek Almayı İhmal Etmeyiniz.

Cenk Bilgisayar - Tolga ÇİNKA
Başa dön
stokgoz Sürükle bırak
Yeni Üye
Yeni Üye
Avatar

Kayıt tarihi: 06 Ekim 2018
Durum: Çevrimdışı
Puan: 29
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı stokgoz Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 11 Kasım 2018 saat 08:25
Hesap ozetlerini ticari yada muhasebe modulunden pdf formatinda aktarim yapabiliyor muyuz ayrica diyelim ekstre aciklamasinda kdv geciyor yada kira geciyor bu gibi bir kac harf gecen kelimeleri secip atiyorum aciklamada " art " varsa 770.1.1 e atilsin gibi bir islem yapabiliyor muyuz .
Melike
Başa dön
Cenk Bilgisayar Sürükle bırak
Senior Member
Senior Member
Avatar

Kayıt tarihi: 13 Mayıs 2011
Konum: İSTANBUL
Durum: Çevrimdışı
Puan: 1628
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Cenk Bilgisayar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 13 Kasım 2018 saat 23:17
Evet ister ticariden istet muhasebeden import edebilirain.

Icinde belirli kelime gecenler icin excelde bir sutuna kontrol kodu yazarsaniz import sirasinda kontrol koduna gore islem yapabiliyorsinuz ama icinde x gecenleri sole yap diyemiyorsunuz.
Tavsiye Edilen İşlemleri Uygulamadan Önce Yedek Almayı İhmal Etmeyiniz.

Cenk Bilgisayar - Tolga ÇİNKA
Başa dön
muratakduman Sürükle bırak
Senior Member
Senior Member
Avatar

Kayıt tarihi: 04 Ekim 2007
Konum: Turkey
Durum: Çevrimdışı
Puan: 244
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı muratakduman Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 15 Kasım 2018 saat 09:59
Merhaba,
v15xx , v16xx (Fly - Jump) aktif programlarımız için Ticari evrak yapılarında;
İşlem kodları tanımları 073978
Banka hesap özeti aktarımı 073979
aktarım menüleri yer almaktdır.
V14xx içerisinde menü numaralı kontrol edebilirsiniz.

v15xx , v16xx (Fly - Jump) programlarında Sql fonsiyon kullanımı ile belirli kriterler oluşturup yönlendirme yapabiliyorsunuz. 073979 ekranın sol alt kısımda bilgilendirme yer almaktadır.İyi çalışmalar.


Forum Mikro Yazılım bilgisi olan kişilerin paylaşım ortamıdır. Çağrınızın yanıtlanması ve takibi için, iletinizi
http://crm.mikro.com.tr adresinden veya 0216 544 20 00 nolu telefondan iletiniz.
Başa dön
stokgoz Sürükle bırak
Yeni Üye
Yeni Üye
Avatar

Kayıt tarihi: 06 Ekim 2018
Durum: Çevrimdışı
Puan: 29
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı stokgoz Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 18 Kasım 2018 saat 00:39
Kullandigimiz surum V15 surumu fakat sadece text ve excell transfer secenekleri mevcut . Genel Foyler icerisinde ki Kasa Hareket Foyunde Bankalarimizi tutuyoruz ( 051400 ) tutuyoruz ayni banka, Banka Hareket Foyunde ( 071600 ) de ayni kod ile var . Excell den ekstre isledigimde Bankalar foyunun altinda bulunan 102.01 kodlu bankaya isleyip ayni kodlu Kasa Hareket Foyunde ki 102.01 kodlu bankaya islemiyor .

Bir diger konu diyelim bir sgk odemesi yapilmis bunun icin 335 360 361 v.s tek odemede bir kac tane hesabi kapatmam gerektigi icin 1 den fazla karsi hesap secmem gerekiyor bunu nasil yapabiliriz .
Melike
Başa dön
muratakduman Sürükle bırak
Senior Member
Senior Member
Avatar

Kayıt tarihi: 04 Ekim 2007
Konum: Turkey
Durum: Çevrimdışı
Puan: 244
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı muratakduman Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 19 Kasım 2018 saat 10:16
Sayın stokgoz,

Kasa tanımı (051000) menüsünden Nakit, Cek, senet vb. tanımlara ait tanımlama yapılır ve bu tanımlara ait takip işlemi (051400) gerçekleştirilir.
Banka için Banka tanıtım kartı 071500 içerisinden tanımlama yapılır ve Banka hareket föyü 071600 menüden takip işlemi gerçekleştirilir.
Kasa ve banka kartına aynı kod tanımlama iki farklı föyde farklı kartların değerlendirmesini sağlamaz.

Banka işlemlerinde 071500 menüden tanımladığınız kartları seçip işlem yapmanız gerekmektedir.

https://www.youtube.com/channel/UCWSwAVu6dwATfiTAo6KYAvg/search?query=finans

linkinde finans mödülüne ait eğitimler yer almaktadır. Takip etmenizi öneririm.

v15xx yapısında toplu kart seçimi yer almamakta olup güncel versiyonumuz v16xx yer alan Fly ve Jump programlarımızda geliştirme yapılmıştır.


İyi çalışmalar.

Başa dön
stokgoz Sürükle bırak
Yeni Üye
Yeni Üye
Avatar

Kayıt tarihi: 06 Ekim 2018
Durum: Çevrimdışı
Puan: 29
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı stokgoz Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 02 Aralık 2018 saat 00:09
Tesekkurler, peki dedigim gibi sgk odemeleri gibi tek kalemde birden fazla odeme yapiliyorsa onu nasil kayit edip satir acacagiz .
Melike
Başa dön
stokgoz Sürükle bırak
Yeni Üye
Yeni Üye
Avatar

Kayıt tarihi: 06 Ekim 2018
Durum: Çevrimdışı
Puan: 29
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı stokgoz Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 07 Aralık 2018 saat 09:28
Arkadaslar ekstre aktarirken daha oncede sordugum gibi tek kalemde birden fazla odemeyi nasil yapiyoruz .
Melike
Başa dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz
  Konuyu Paylaş   

Foruma Atla Forum Yetkileri Sürükle bırak

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.04
Copyright ©2001-2015 Web Wiz Ltd.

Bu sayfa 0,078 saniyede yüklenmiştir.