Mikro Yazılım Homepage
Forum Home Forum Home > Mikro Ürünleri ile ilgili Forumlar > v10.xx programları
  New Posts New Posts RSS Feed - Kuruş hanelerinde problem
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Kuruş hanelerinde problem

Post Reply Post Reply
Author
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote daktan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Kuruş hanelerinde problem
    Posted: 19 Şubat 2005 at 18:27

Herkese iyi çalışmalar,

Bilindiği üzere sene başından itibaren kuruş hanaleri ile çalışılmaya başlandı. Herkes gibi bizde ayarlarımızı yaptık ve çalışıyoruz. Ancak kuruş hanesi ile ilgili şöyle bir problem var. Mesela alış fatura formunda kdv matrahı: 2198,25  kdv: 395,69 genel toplam:2593,94 olması gerekirken bir de bakıyoruzki genel toplamı 2593,93 gösteriyor prg. İlk önceleri bu problemin kaynağını anlayamadık. Bir hata var dedik. Ancak ekstre alırken bu toplamların desimal hanlerini 2 değilde 4-5 olarak verince bir de baktık ki kuruş hanesi 2 haneden sonra devam ediyor. yani genel toplam aslında 2593,9350... gibi. Aslında birim fiyat ve miktarlar çarpılıp kdv hesaplanıp toplandığında kuruş hanesinde 2 haneye yuvarlama yapılmadan gerçek formatta hesap yapıldığında bu durum doğrudur. Anca piyasamızda kuruşlar 2 hane olarak işlem görüyor. Yani 3. hane 5 ve 5 den yukarı ise bir yukarı 5 den küçükse bir aşağı yuvarlanıyor. Bütün ekstrelerde bu olay bu şekilde hesaplanıyor. Gelelim asıl anlatmak istediğimiz soruna.  2593,9350 gibi bir rakam 2593,94 olarak gözükmesi ve hesaplara bu şekilde katılması gerekmektedir. Ama yukarıda da anlatığımız üzere bu rakam fatura formunda 2593,93 olarak gözüküyor. Ve ekstrelerdede bu şekilde görünüyor.

Böyle durumlarda kasa, cari hesap gibi toplamlarda 1 kuruş  gibi hatalar meydana geliyor.

Formlarda ve ekstrelerdeki rakamları 2 haneli kuruş olarak görmek ve yuvarlamanında bu mantıkta yapılması için herhangi bir ayar varmı?

Bu konu ile ilgili ciddi bir sıkıntının olduğunu düşünmekteyiz.

Saygılar,

Ozer Ltd.
Kartal-Istanbul
Back to Top
betim44 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote betim44 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Şubat 2005 at 20:16

mrb

Alt+F tuşu ile faturada iken form dizaynına girin tutar olan bütün alanların üzerine gelin ve özellikler bölümüne gelip desimal uzunlukları 2 yapıp uygula deyin ve kaydedin

Back to Top
dokuz_otuken View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dokuz_otuken Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Şubat 2005 at 23:05

Arkadaşım anlattığın sorun bildiğim kadarıyla sadece mikroda değil çoğu programda var. Bi satıcı firmamız var; adamların (örnek olsun diye söylüyorum)  fatura ara toplamı 100,60 , iskonto 50,00, tutar 50,00 vs.  çıkabiliyo!  Hatta faturada 5-10 tane stok hareketi varsa ara toplamdan elle hesapladığın iskontoyu düşerek bulduğun yekünle  o faturada yazan yekün arasında 10-15 kuruş bile farkedebiliyor. Ve şuda var yuvarlama konusunda programların senin dediğin gibi aynı mantığı kullandığını sanmıyorum. 0,946 rakamınının 0,94 olarak yuvarlandığı epey fatura geldi elime.  Bence yuvarlamada standart koymakla da bu iş bitmiyo. Yuvarlamanın nerede yapılacağıda programcılar tarafından iyi seçilmeli. birden fazla stok hareketi olan bi fatura da her stoğun iskonto sonrası tutarında yuvarlama yapıp, yuvarlanmış rakamları toplamak mı yoksa  yuvarlamayı sadece yekün tutarındamı (mikroda böyle olsa gerek ) yapmak konusunda hemfikir olmalılar diye düşünüyorum.

Saygılar...

zukod yazılım ve bütünleşik
bilgi yönetim sistemleri a.ş.
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote daktan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Şubat 2005 at 10:50

Selamlar iyi haftalar,

dokuz_otuken arkadaş,

Evet, piyasada bu şekilde yanlış hesaplamalar yapan prg. var elbette. Onları standart dışı tutalım lütfen. Hatta hiç kaale bile almayalım. Ancak yuvarlama ve kuruş hanesinde ki bu problem gerçekten büyük bir sıkıntı. Çünkü farz etki bir çok faturanın toplamından oluşan bir cari hesap ekstresinde, bırak bilgisayarın almış olduğu toplamı her faturayı hesap makinası ile tek tek 2 haneli sistemde topladığımız zaman, toplamda 2-3-5 kuruş gibi hatalar meydana geliyor. Çünkü prg 2 haneye yuvarlama yapmadan hesaplamalar yapıyor. Şimdi benim elimde örnek cari hesap ekstresi var. 10-15 faturanın toplamı ....,96 olması gerekirken ....,94 gözüküyor. Ve ödemeleride 2 haneli kuruşa göre yaptığımız için ...,02 bakiye kalıyor. Ama karşı hesapta bu bakiye sıfır. Sence bu normal mi?

Saygılar,

Ozer Ltd.
Kartal-Istanbul
Back to Top
kemalglt View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kemalglt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Şubat 2005 at 10:57
Ocak ayı ve sonrasındaki exe lerde bu hataların olmaması gerekir ya da minimumdadır. Hasan beyin dediği gibi, Maliye onlara pek bakmıyor.
Back to Top
kemalglt View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kemalglt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Şubat 2005 at 11:03

İlginç birşey keşfettim;

O dediğiniz tutarı yazdım,
2198,25 + 395,69 = 2593,93 aldım, ancak vergi tablosuna tıkladım ve orada da kdv ye tıkladım, sonra kapattım, sonuç ilginç: genel toplam kendiliğinden: 2593,94 oldu... Tuhaf bişey... Mikro yetkilileri bir bakabilirler bu konuya.

Back to Top
daktan View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote daktan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Şubat 2005 at 11:13

İyi çalışmalar,

Kemal bey, problem aslında dokuz_otuken' in dediği gibi biraz komplike. Yani sizin yaptığınız çok basit bir deneme ama, yuvarlama olmadığı için yine prb olmuş. Bunun şimdi bir çok faturada olduğunu ve ay sonu kdv toplamlarını ve genel toplamalarında yaratacağı etkiyi bir düşünün. Aslında biz ilk ayda sadece 4 kuruş fark ettiğini gördük. Çok büyük bir problem yok. Ama neden 0 hata olmasınki. Eğer 2 haneden fazla kuruş göstermek gerekmiyorsa neden 2 haneye göre yuvarlama yapmayalım? Bu yuvarlamnında standartı Yıl başındaki sisteme göre neden olmasın?

Saygılar,

Ozer Ltd.
Kartal-Istanbul
Back to Top
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dokuz_otuken Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Şubat 2005 at 22:30

Sayın Daktan,

problemle ilgili sizinle hemfikirim. elbetteki bu bi sorun. söylediğiniz 4 kuruş eski sistemdeki 40.000 tl eder ki; biz bu kadarlık bi hata olan ekstrelerde firmalar arasında mutabakatsızlık olarak değerlendirirdik. Yani önemsiz diyemezdik. Dediğiniz gibi daha şubattayız bunun aralık sonuna geldiğimizde biriktiriceği rakamları düşünüyorumda... işimiz var. daha şimdiden bi firmayla 2 YTL küsürat farkına ulaştık :) 

Ayrıca ben standart dışı programlardan bahsetmemiştim. Gerçi bu da çok önemli olmasa gerek; çünkü yuvarlama olayı, programın kalitesinden çok yuvarlamada kullanılan mantıkla alakalı gibi geliyor bana...

Önceki mesajımda da söylediğim gibi, mikronun tek başına bu işi çözmesi mümkün değil. Bizim yuvarlama düzgün olsa bile bu farklar bu anormallikte yine çıkacaktır. Onun için bu sorunu programcı firmaların (özellikle kurumsal olanlar) ortak bi yuvarlama ilkesi benimseyerek çözebileceklerini düşünüyorum. Yuvarlamanın her stok hareket satırında mı, yoksa yekün üzerinden mi, yada 5' in aşağısına mı yukarısına mı... ???

1           ;           ; ; ; ; ;         2

100,155          ;  -->      100,16         
100,155          ;  -->      100,16  
------------------------------------------
 200,31            -->        200,32                işte 1 kuruşluk hata sebebi !

Saygılar...

Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote daktan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Şubat 2005 at 10:07

İyi çalışmalar herkese,

Sayın Dokuz_otuken,

Valla öncelikle eline sağlık olayı gayet iyi anlatmışsın. Hani derler ya önemli olan kafandakini karşındakine tam olarak anlatabilmek diye. İşte bu tarafımız zayıf herhalde.

Burada şöyle bir soru var: Yılbaşında devreden çeki düşünelim. Çekimiz 145,756,989 TL olsun. Bunu YTL ye çevirirken 145.76 olarak mı çevirmek lazım yoksa 145.756989 olarak mı çevirmek lazım? Cevap tabiki 145.76 YTL ise (genel tebliğ) o zaman her finansal hareketin bu muameleyi görmesi gerekmezmiydi? Stok, Fatura .....vs. Bu bir cevap olabilirmi? Valla dediğin gibi burasıda tartışma konusu.

Ancak, Muhasebesini ayrı bir büroda tutturan firmaları düşünelim. Oradaki çalışanlar gördüklerini işleyecekler. Yani 2 haneli kuruş şeklinde bütün rakamları toplayacaklar ve Firma ön muhasebesindeki toplamlar ile muhasebe toplamları birbirinden farklı olacak. Aynı şekilde bahsettiğiniz gibi cari hesaplarda mutabakatsızlık olacak. Yani işin özü 2 haneli kuruş ile işlem yapılması. Yani yuvarlamanın zorunlu olması.

Sizin işlem bazındamı yuvarlama yoksa yekündemi yuvarlama sorusuna cevap: Her stok hareketi satırını evraklarda 2 haneli olarak gösteriyorsak ( yani 2 haneye göre  yuvarlama yapmak zorunda kalıyorsak) yuvarlamayı işlem bazında yapmak ve yekünüde ona göre toplamak mantıklı olmaz mı? Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse :Faturayı prg ile değilde hesap makinası ve elle kesmek zorunda olsak her satırı 2 haneli olarak yazıp alt alta toplamak zorunda kalmazmıydık? (Elbette 5 ve 5 üstü mantığı ile)

Bu arada çek örneğini vermeminde bir sebebi vardı. Çünkü devreden çekler sadece 1.000.000 sayısına bölünerek olduğu gibi çevrilmiş. Buda bu çeklerin bankalarda işlem görmesi esnasında banka bakiyelerinde de kuruş farklılıklarının meydana gelmesine sebep oldu.

Saygılar,

Ozer Ltd.
Kartal-Istanbul
Back to Top
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dokuz_otuken Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Şubat 2005 at 22:06

Yuvarlamanın her stok hareket satırında yapılması konusunda (elle fatura kesme örneği iyiydi ama) biraz tereddütüm var.  Mesela 20 adet stok hareketi olan bi faturamız olsun ve herbiri de 0,556 gibi 0,56 'ya yuvarlanan tutarlardan oluşsun. o zaman 20 stok satırında toplam (0,004 * 20) = 0,08 YKR artışa, bu şekilde olan 1.000 faturada da 80 YTL artışa sebep olur.  İş yekünde yuvarlamaya bırakılırsa böyle anormal sonuç çıkmaz elbette... Sonuçta mikronun yaptığı gibi yekünde yuvarlama daha mantıklı.

Mikronun devirdeki YTL çevirme yöntemi açıkçası pek beğendiğim bi yöntem olmadı.( Biraz kolaya kaçmışlar  )  . Ama şaka bi yana bu yöntem belkide bazı kullanıcıları memnun etmiş olabilir. Onun için genel düşünmek gerekir. Bana uygun olmadığı için devir sonrasında STOK, ÇEKSENET, CARIHAR devir tutarlarını .XX olacak şekilde databesden yuvarlattım.

Saygılar

Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ceceyp_ceceyp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Şubat 2005 at 23:32

iyi çalışmalar,

mikrokur\sistem\sistem ve program parametreleri\program başlangıç parametrelerindeki ilk 3 haneyi incelerseniz sizin söylediğiniz sorunun çözümü orada bulursunuz. yuvarlamayla ilgili bir bölüm var terhih edilmesi sakıncalı olan bölüm bunu yaptığınız zaman sizin söylediğiniz gibi iki hane olarak alır. ve işlemlerinizde 2 den fazla olan dec alanlarını 2 olarak getirir.

bu da farklı bir çözü yolu. fakat burada mikro olarak değil yasa olarak farklı bir tartışma konusu örnek vermek gerekirse trl olarak 1.999.999 olan bir ürün promosyon ürün için 2 milyon alınması gibi birşey burada kazançlı çıkan satışı yapan kişidir. aslında programda bir sorun yok tek sorun ilgili hesaplamalarda (dec alanlarını devir işlemi yaparken 8 hane olararak gelmesidir. burada yapılan işlemlerde ilgili değerler 1.000.000 ile bölümünden çıkan sonuç doğru fakat burada 2 hane dikkate alındığında sizin söylediğiniz olmayan sorun çıkıyor. program doğru hesaplıyor. çünkü verilen komut ilgili değeri 2 dec olarak değil 1.000.000 a bölmekle bulacak ve sonuç bu sorunu doğuracak.

kolay gelsin.

Kazandığında Paylaşmıyorsan Kaybettiğinde de Paylaşamazsın

Kurumsal Teknik Bilgisayar ve Danışmanlık Hiz.San.Tic.Ltd.Şti.

email : [email protected] Tel: 02623213495

fax: 02623223400
Back to Top
daktan View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote daktan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Şubat 2005 at 11:40

İyi çalışmalar,

Diyorumki ooyyyy oyyyyy.

Bu iş biraz çetrefilli gibi. Artık ne olur ne olmaz zamana bırakmak lazım biraz daha. 1 ay 23 günüdür kuruşlu işlemler yapmaktayız. Bakalım neler olucak.

Bu arada arkadaşlar, her birinize fikirleriniz için teşekkürler.

Saygılar,

Ozer Ltd.
Kartal-Istanbul
Back to Top
Zulkar View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zulkar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Haziran 2019 at 16:39
Originally posted by daktan daktan wrote:

İyi çalışmalar,

Diyorumki ooyyyy oyyyyy.

Bu iş biraz çetrefilli gibi. Artık ne olur ne olmaz zamana bırakmak lazım biraz daha. 1 ay 23 günüdür kuruşlu işlemler yapmaktayız. Bakalım neler olucak.

Bu arada arkadaşlar, her birinize fikirleriniz için teşekkürler.

Saygılar,

zamana bıraktık ama düzelen bir durum yok
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.06
Copyright ©2001-2023 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0.438 seconds.