Forum Anasayfa Forum Anasayfa > Mikro Ürünleri ile ilgili Forumlar > Mikro Jump
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS Besemesi - Kuruş hanesi özellikle mi düzeltilmiyor
  SSS SSS  Forum Araması   Etkinlikler   Foruma Kayıt Olun Foruma Kayıt Olun  Giriş Giriş

Kuruş hanesi özellikle mi düzeltilmiyor

Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
  Başlık Arama Başlık Arama  Konu Ayarları Konu Ayarları
Zulkar Sürükle bırak
Yeni Üye
Yeni Üye

Durum: Çevrimdışı
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Zulkar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Başlık: Kuruş hanesi özellikle mi düzeltilmiyor
    Gönderildi: 26 Haziran 2019 saat 16:31
Arkadaşlar çok çok uzun yıllar oldu 2005 yılları olabilir
eski açtığım konuları aradım fakat bulamıyorum sanırım forumda güncelleme falan olmuş silinmiş olabilir.
ilk YTL geçiş sürecinde mikro da yaşadığımız 
FATURA DİP RAKAMLARINDAKİ HATALI TOPLAM (KURUŞ HANESİ VEYA VERGİ HESAPLAMASI YANLIŞ) 
devam ediyor olması çok üzücü
Mikro Yazılım firmasının çok değerli yöneticilerinin bu konuyu düzeltememiş olması konuya hakim olmamaları mı yoksa biz kullanıcıları umursamaz olmaları mı
versiyon 8 ile kullanmaya başladığımız programın er çıkan versiyonda hatalar düzelmiştir mantığından yola çıkarak her çıkan yeni versiyonunu aldık şu an itibariyle Mikro Jump kullanıyoruz.
yıllardır tekrar ettiğim gibi
HER KESTİĞİM FATURAYI HESAP MAKİNASINI ALIP KONTROL EDECEKSEM NE DİYE PROGRAM ALIYORUM NE DİYE BİLGİSAYAR KULLANIYORUM ELİMLE KESERİM
gelen e-fatura mikroya işlerken farkına vardık
ya kestiğimiz faturalar acaba doğru toplam yaptı mı? hiç birini tek tek ekranda açıp diğer taraftan da hesap makinası ile kontrol etmedik.

aşağıdaki detayları ve resimleri incelemenizi rica ediyor ve bir çözüm yolu var ise yorumlarınızı bekliyorum

saygılarımla,

Fatura kdv hariç toplamı  2.115,09 TL

%18 kdv  380,72 yapar,  Mikro 380,71 olarak hesaplıyor. 

Başa dön
Zulkar Sürükle bırak
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Zulkar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 26 Haziran 2019 saat 16:35
Başa dön
Cenk Bilgisayar Sürükle bırak
Senior Member
Senior Member

Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Cenk Bilgisayar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 26 Haziran 2019 saat 17:15
Yuvarlamaların toplamı ile toplamların yuvarlaması arasında doğal olarak fark oluşuyor. Mikro muhtemelen satırları yuvarladıktan sonra toplam alıyor. (Veritabanı yapısı ve çalışmasından çıkardığım sonuç bu.) Size gelen faturada satır toplamları yuvarlanmış gibi duruyor. Programlar arasında bu tür farklar olabiliyor. Bu normal. Ama çözüm getirilemez değil.
Tavsiye Edilen İşlemleri Uygulamadan Önce Yedek Almayı İhmal Etmeyiniz.

Cenk Bilgisayar - Tolga ÇİNKA
Başa dön
Zulkar Sürükle bırak
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Zulkar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 26 Haziran 2019 saat 18:19
Aslen tarafından gönderildi Cenk Bilgisayar Cenk Bilgisayar yazdı:

Yuvarlamaların toplamı ile toplamların yuvarlaması arasında doğal olarak fark oluşuyor. Mikro muhtemelen satırları yuvarladıktan sonra toplam alıyor. (Veritabanı yapısı ve çalışmasından çıkardığım sonuç bu.) Size gelen faturada satır toplamları yuvarlanmış gibi duruyor. Programlar arasında bu tür farklar olabiliyor. Bu normal. Ama çözüm getirilemez değil.

size katılıyorum
programlar arasında niye fark olsun doğru tektir doğru ne ise o olsun 

şimdi böyle bir faturayı el ile kesen bir kişi kdv hanesine ne yazmalı
kdv siz toplam : 2.119,09
%18 kdv         :    380,72  (asıl kdv 380,7162 maliye burada ne diyor kuruş hanesi 2 olacak ve 380,72 yazacaksın)
yekün             :  2.499,81  doğru olan budur.

tabiri caiz ise 2+2 kaç eder iki ayrı hesap makinesi ile toplayacak olur isek  
senin hesap makinen mi doğru topluyor yoksa benim hesap makinem mi diye düşünmek bile komik olmaz mı

buradan şu sonucu çıkartıyorum başka firmaların hangi marka program kullandığı beni ilgilendirmez 
benim kullandığım program mikro toplamaları hatalı yapıyor 3 satır rakamı üst üste toplayamıyor ise benim programım hatalıdır yanlıştır 
bunun çözümünü de arayıp bulacak bizler değiliz 
Bizler karşılaştığımız hataları tespit ederiz Mikro yazılım firmasına iletiriz onlarda yeni seri yeni versiyonlarda bu hataları düzeltemiyor ise bu defolu programı torunlarıma miras bırakmayacağım kesindir.

Başa dön
Senior Member
Senior Member

Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Cenk Bilgisayar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 26 Haziran 2019 saat 20:11
Evet çözüm getirilmeli katılıyorum ancak her zaman işler göründüğü gibi olmayabiliyor. (Burada Mikroyu savunmak gibi bir derdim yok). Bir programcı olarak söylüyorum, yazılımda sizin iyi olduğunuz bir alan başka alanda elinizi zayiflataboliyor. Ama bir şekilde çözüm üretilebilir tabiki.

Başa dön
Senior Member
Senior Member

Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Cenk Bilgisayar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 26 Haziran 2019 saat 20:15
Mikro kendi içindeki sistemde daha öncede yazdığım gibi her satırın KDV sini hesaplayıp yuvarlama sini yapıp daha sonra toplam alıyor. Dip toplamda KDV hesaplayıp yuvarlamak ile her satırın KDV sini hesapladiktan sonra toplamak her zaman aynı sonucu vermiyor.

Başa dön
Senior Member
Senior Member

Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Cenk Bilgisayar Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 26 Haziran 2019 saat 20:18
Zaten dikkat ederseniz sizin faturanizdaki uuKDV sütunundaki tutarlari toplasanız mikrodaki sonuç (380.71) çıkıyor.

Başa dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz
  Konuyu Paylaş   

Foruma Atla Forum Yetkileri Sürükle bırak

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.04
Copyright ©2001-2015 Web Wiz Ltd.

Bu sayfa 0,078 saniyede yüklenmiştir.